Forside
Tilbage til forsiden
Nyheder
Artikler fra Bryggeriforeningen
Nyt fra Bryggeriforeningen

 

Nyeste artikler fra Bryggeriforeningen

Tilbage til oversigt

Anders Kissmeyer Verdens bedste brygmester 2011

Den Skandinaviske Bryggerhøjskole (SBH) har kåret Anders Kissmeyer til titlen som verdens bedste brygmester. Kolleger fra hele verden hyldede torsdag Kissmeyer ved en festlig sammenkomst på Bryggerhøjskolen i Valby. Udover titlen belønnes Anders Kissmeyer med 3000 Euro.

Anders Kissmeyer er valgt på grund af hans store betydning for bryggeribranchen. Både i kraft af hans arbejde som kvalitets- og laboratoriechef på Carlsberg, og siden som en vigtig inspirator i den danske ølrevolution. Nørrebro Bryghus, som Anders Kissmeyer var initiativtager til, var et af de første danske mikrobryggerier. Kissmeyer har gavmildt delt sin viden med andre pionerer i dansk mikrobryg, blandt andet som lærer på (SBH). Han har samtidig været meget aktiv i Bryggeriforeningen, ligesom han i dag er redaktør for Scandinavian Brewers Review.

Anders Kissmeyer er 55 år. Allerede som gymnasieelev på Katedralskolen i Århus viste han interesse for kemien, og de første tanker om en fremtid som brygmester blev sået. Det førte til kemiingeniørstudiet. Specialet ’Botaniske komponenter i rug’ lagde fundamentet for hans livslange interesse for øllets molekylære hemmeligheder. I 1984 blev han uddannet brygmester på ’Den Skandinaviske Bryggerhøjskole’. Allerede før dimissionen blev han håndplukket af Carlsberg til en karriere i koncernen, som blandt andet laboratoriechef og senere som kvalitetsansvarlig for koncernens bryggerier rundt omkring i verden. Fra 2001 til 2010 var han initiativtager til og siden direktør for Nørrebro Bryghus. Han har nu startet ølproduktion under eget navn ”Kissmeyer Beer and Brewing” og er konsulent for blandt andet Nørrebro Bryghus. Er redaktør for Scandinavian Brewers Review, foredragsholder og underviser. Herudover fungerer han som dommer ved en række internationale ølkonkurrencer. Kissmeyer er desuden medlem af Bryggeriforeningens Eksekutivkomite.
 
Mere end tyve forskellige brygmestre var nomineret til titlen. Bedømmelsesudvalget bestod af formand for Bryggerhøjskolen og Dansk Brygmesterforening Erik Juul Rasmussen, Michael Jakob, Vice President, Supply Chain, Carlsberg Asia i Hong Kong og Kimmo Jäskelainen, der for nyligt gik på pension efter en lang karriere i bryggeribranchen som blandt andet produktionsdirektør.
 
Siden etableringen i 1925 har Bryggerhøjskolen uddannet 690 brygmestre. Skolen blev stiftet af Bryggeriforeningerne i Danmark, Sverige, Norge og Finland. I 2010 indledte SBH et samarbejde med KU-Life om en fælles Brygmesteruddannelse.
 
Alle interesserede har kunnet nominere kandidater til titlen. Et eksamensbevis fra SBH har været forudsætningen for at blive nomineret.

12-08-2011 -


Tilbage til oversigt
  Nyhedskategorier

Øl
afgifter
marked
emballage og miljø
sundhed og alkoholpolitik
arbejdsmiljø
fødevarer

Læskedrik
afgifter
marked
emballage og miljø
sundhed og ernæring
arbejdsmiljø
fødevarer

Øl i tal
Læsk i tal

Øl, publikationer
Læskedrik, publikationer
Ølakademiet, publikationer

Vis alle


©2009 Bryggeriforeningen ∙ Faxehus ∙ Gamle Carlsberg Vej 16 ∙ DK-1799 København V ∙ Tel 7216 2424 ∙ Fax 7216 2444 ∙